Po včerajšom odraze nahor v USA je Európa opatrná a obchoduje len tesne v zelenom. Úvodné zisky už hlavné indexy stihli skoro odovzdať. Omikron zostáva stále do značnej miery neznámou, ale trhy sa ho už celkovo toľko neboja.
Na jednu stranu by mohlo ísť o variant s miernym priebehom choroby, na stranu druhú môže byť tento vírus veľmi nákazlivý. Údajne sa s ním spája aj trikrát vyššie riziko reinfekcie, pretože dokáže dobre unikať imunite získanej predchádzajúcim prekonaním choroby.
Hlavnú pozornosť však záverom týždňa bude patriť americkým dátam v súvislosti s menovou politikou. Jerome Powell to načal a po ňom už niekoľko ďalších zástupcov Fedu začalo trhy pripravovať na možnosť rýchlejšej normalizácie politiky. Stále viac to nesie známky cielenej prípravy na výraznejší útlm QE už od decembra, pretože inak by bankári s podobnými vyhláseniami asi počkali.
Čo dnes môže do diania prehovoriť, sú práve dáta z trhu práce, ktoré by mali preukázať, že už prebehlo dostatočné ozdravenie a ubyl tým dôvod držať maximálne podpornú menovú politiku. Nárast zamestnanosti o ďalších 550 tisíc a zrýchlenie medziročného rastu miezd na 5 pct by mala podľa odhadov opäť odprevadiť nižšiu nezamestnanosť. V tieni týchto čísel zostanú ďalšie štatistiky, napríklad index ISM zo sektora služieb.
Dlhopisové výnosy sú dopoludnia celkom v pokoji a po počiatočnom raste sa vracajú. Eurodolár sa zosunul tesne pod 1,13, zlato je zhruba na svojom. Koruna si oproti včerajšku polepšila a na páre s eurom sa obchoduje na 25,38.