- Reklama -peníze

Inflácia v eurozóne podľa šéfky ECB možno dosiahla vrchol a mala by začať klesať

Inflácia v eurozóne už možno dosiahla svoj vrchol a začne čoskoro klesať. To by malo pokračovať aj v priebehu budúceho roka, uviedla dnes prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová. Potvrdila tak názor ECB, že za vzostupom inflácie stoja prechodné faktory.

„Som presvedčená, že inflácia sa v roku 2022 bude znižovať,“ vyhlásila Lagardeová v rozhovore na konferencii Next organizovanej agentúrou Reuters. Štatistický úrad Eurostat tento týždeň oznámil, že medziročná miera inflácie v eurozóne sa v novembri vyšplhala na rekordných 4,9 percenta. Nachádzala sa tak vysoko nad dvojpercentným cieľom ECB.

Vysoká inflácia podľa analytikov pravdepodobne skomplikuje decembrové zasadnutie, na ktorom bude ECB rozhodovať o budúcnosti svojich programov pre nákupy dlhopisov. Predpokladá sa, že banka rozhodne o ukončení núdzového pandemického programu nákupov dlhopisov PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme), ktorého celkový objem postupne zvýšila na 1,85 bilióna eur (zhruba 47 biliónov Sk). Zároveň však bude zrejme zvažovať posilnenie iných stimulačných opatrení, aby ukončenie PEPP kompenzovala.

Základná úroková sadzba ECB zatiaľ zostáva na rekordnom minime nula percent. Minulý mesiac Lagardeová uviedla, že zvýšenie hlavnej úrokovej sadzby v budúcom roku považuje za nepravdepodobné.

Česká národná banka (ČNB) už svoju základnú úrokovú sadzbu v reakcii na vzostup inflácie niekoľkokrát zvýšila. Medziročná inflácia v Česku v októbri vystúpila na 5,8 percenta zo septembrových 4,9 percenta. Dostala sa tak na najvyššiu úroveň od októbra 2008.

Related Articles

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat