- Reklama -peníze

Kedy a ako začať investovať?

Bude to síce znieť ako klišé, no začať s investovaním môžete naozaj kedykoľvek. Nelimituje vás vek, vzdelanie a ani prax z oblasti financií. Investovanie predsa nie je žiadna raketová veda. Ak mu nerozumiete, jednoducho sa poradíte s investičným poradcom, ktorý vám povie, ako začať. Na začiatok vám však bude stačiť niekoľko jednoduchých pravidiel a sedliacky rozum, ktorý vám vo väčšine situácií pomôže viac než zložitá teória.

Voľné finančné prostriedky

Základným predpokladom investovania sú voľné finančné prostriedky, a práve tu mnohí začínajúci investori narážajú na problém. Málokto z nás má peniaze nazvyš, no vždy sa dajú podniknúť kroky, vďaka ktorým dokážeme získať pár desiatok eur navyše. Potrebujete tip? Koľko z tých vecí, ktoré sa vám povaľujú v šatníku, vôbec nenosíte? Koľko kníkh, ktoré vám ležia v polici, nikdy neprečítate? Máte zaujímavé hobby, prípadne vyrábate niečo, čo by si ľudia radi kúpili? Využite to! Za ušetrené peniaze, ktorých nemusí byť na začiatok veľa, sa tak šanca stať sa investorom môže konečne stať realitou.

Ujasnite si, aký typ investora ste

Ďalším zo základných pravidiel je pochopiť, čo vlastne investovanie je. Mnohí sa doň totiž bezhlavo púšťajú len preto, aby poriadne zarobili, no nepočítajú s tým, že takýto typ investície so sebou nesie aj poriadne vysoké riziko. Dôležité je preto ujasniť si, aký typ investora ste. Jedine to je spôsob, ako zistiť, kam investovať peniaze. Ak ste konzervatívny typ, vyhovovať vám budú najmä dlhopisy. Ak ste však odvážny a vysoké riziko straty vám až tak neprekáža, môžete skúsiť aj investícieách do nehnuteľností a do rizikovejších developerských projektov.

Požiadajte o radu odborníka

Požiadať o pomoc alebo poprosiť o radu môže byť pre niektorých investorov ponižujúce. Ak ste však investor – začiatočník, rozhodne by ste to mali urobiť. V dnešnom rýchlo meniacom sa svete totiž nie je možné, aby ste boli odborníkom na všetko. Riešenia, do ktorých chcete investovať, sa vám síce môžu zdať skvelé, no v skutočnosti môžu ukrývať viaceré úskalia, ktoré vám skúsený investičný poradca môže pomôcť odhaliť. Upozorní vás, na čo všetko by ste si mali dať pozor a okrem toho vám určite poradí, do čoho investovať.

Niet nad zdravý sedliacky rozum

Možností, kam investovať peniaze, je dnes skutočne veľa, preto môže byť ťažké vybrať si len jednu z možností. A hoci je investovanie oblasť plná špecifických faktov, platí, že nezaškodí, ak sa okrem vedomostí spoliehate aj na zdravý sedliacky rozum. Pamätajte si, že dnes už nikto nerobí nič zadarmo, preto ak sa niektorá z možností tvári, že je bez poplatkov, určite tomu neverte. Odplata za to, že z vašej investície dosiahnete zisk, je predsa prirodzenou odmenou pre toho, kto vám možnosť investovať poskytuje. Aj preto sú možnosti zadarmo často drahšie, než si vôbec myslíte.

Related Articles

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat