- Reklama -peníze

Ceny za európske emisie uhlíka vyrástli na rekordné maximum.

Európske futures na emisie uhlíka v piatok prvýkrát presiahli 80 eur za tonu, a testujú tak odhodlanie politikov, ktorí sľubujú, že budú konať v oblasti zmeny klímy agresívnejšie. Lenže sa zároveň stretávajú s rýchlou infláciou, ktorá dopadá na ekonomiky po celom svete.

Náklady na znečisťovanie sa tento rok zvýšili o viac ako 140 % po tom, čo bola v Európe stanovená prísnejšia environmentálna agenda a prudký nárast cien plynu urobil z ešte špinavšieho uhlia lacnejší zdroj na výrobu energie. Cena futures vzrástla na ICE Endex v Amsterdame až o 0,7 % na 80,42 eur za tonu.

Rýchle zvyšovanie cien za emisie uhlíka zaskočilo aj tvorca politík. Zdraženie emisií vedie k vytlačeniu špinavých palív z výroby energie aj priemyselných procesov. Lenže to sa práve teraz nedeje. Rastúce ceny zemného plynu vedú k tomu, že Európa tento rok pravdepodobne zaznamená naopak nárast emisií, pretože uhoľné elektrárne budú cez zimu spaľovať so ziskom. To je nepríjemné pre mnoho politikov, ktorí minulý mesiac hlasno sľubovali zelenšiu politiku počas klimatických rokovaní v Glasgowe.

Z dlhodobého hľadiska by vysoká cena uhlíka mohla urýchliť investície do znižovania emisií alebo prechodu na čistejšie palivá. Technológie na zachytávanie a ukladanie uhlíka alebo výrobu vodíka z obnoviteľnej energie sa stanú ekonomicky životaschopnejšími, ak cena za emisie uhlíka zostane na súčasnej úrovni alebo ešte nad ňou.

Vzhľadom na to, že inflácia už prudko rastie, zdraženie emisií spoločnostiam vyrábajúcich široko používané chemikálie a materiály rozhodne nepomôže. Rýchlo rastúce ceny uhlíka vyvolávajú obavy, že by Európska komisia mohla zasiahnuť, aby obmedzila špekulácie na trhu.

S blížiacim sa koncom roka tlačí povolenky vyššie aj niekoľko ďalších technických faktorov. Veľké množstvo opcií na uhlík za 80 eur do konca roka vyprší 15. decembra. To pravdepodobne prinúti investorov, ktorí predávali opcie v pozícii out of money na reguláciu svojho rizika práve nákupom futures. Posledná aukcia roka je stanovená na 20. decembra, čím odštartuje obdobie, kedy trh nebude mať žiadne nové ponuky, kým vlády nezačnú v januári kvóty znovu predávať.

Podľa Pera Lekandera, vedúceho partnera spoločnosti Clean Energy Transition, nie je rally na emisiách uhlíka zďaleka na konci. Očakáva, že kvóty v najbližších niekoľkých týždňoch prekročia až 100 eur, pretože energetické spoločnosti budú naďalej kvóty nakupovať, aby mali dostatok na svoje tohtoročné emisie zo spaľovania uhlia. Rekordné náklady na znečistenie pravdepodobne navýšia aj niektorí šéfovia vlád na summite EÚ plánovanom na 16. až 17. decembra.

Related Articles

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat