- Reklama -peníze

Trh práce vytvoril ani nie polovicu očakávaných miest. Čo na to Fed?

Novembrové dáta z amerického trhu práce ukázali značné ochladenie v naberaní nových ľudí do sektorov obchodu, dopravy a pohostinstva. Zhoršenie síce sledujeme aj v ďalších oblastiach, ale práve v týchto, typicky citlivých na rôzne korona-obmedzenia, je najmarkantnejšie. Na to, aby si omikrón začal vyberať svoju daň, je príliš skoro. Jesenná americká vlna nákaz ale možno nezostala tak úplne bez následkov, akokoľvek sa obišla bez zásadných reštrikcií.

Počet nových pracovných miest sa v novembri zdvihol o 210 tisíc oproti očakávaným 550 tis. a 546 tis. v predchádzajúcom mesiaci. Ani mzdy nedosiahli očakávané tempo, keď v novembri držali tempo na medziročných 4,8 pct. Zato nezamestnanosť znova spadla a už je na 4,2 pct pri ľahkom zvýšení miery ekonomickej aktivity. Prieskum v domácnostiach za november signalizuje niečo iné ako čísla z firiem, hovorí totiž o silnom náraste zamestnanosti, počas ktorého trh nasával aj ľudí doteraz stojacich mimo pracovnej sily.

Hoci naberanie ľudí vo vyššie spomenutých segmentoch trhu mohli prirodzene obmedziť obavy spojené s vyšším počtom nakazených, je celkom možné, že zafungoval aj štrukturálny posun v ekonomike. To znamená, že mnoho odborov sa na predkrízové ​​úrovne zamestnanosti jednoducho už nedorastie, pretože sa ani dopyt nevráti presne tam, kde bol. Lenže kvantifikovať takéto zmeny je veľmi ťažké.

Nejasné dôvody zhoršenia čísel i rozpory medzi dátami z firiem a domácností sťažujú interpretáciu novembrového reportu. Fedu však dávajú priestor si vybrať. Dáta nie sú tak zlé, aby mali zabrániť rýchlejšiemu ústupu z QE. Na to by napokon musel predseda Powell v rýchlom slede znovu názorovo otočiť, čo určite nechce. Oprieť sa teda môže o rýchlo klesajúcu nezamestnanosť, ktorá už je iba pol percentuálneho bodu nad priemerom 2019. To je rozdiel, ktorý možno ľahko zmazať za dva mesiace, dlho predtým než odoberanie menovej podpory môže mať nejaký efekt. Podľa nás teda aj po čerstvých dátach z trhu práce zostáva naplno v hre decembrové zrýchlenie taperingu.

Related Articles

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat