- Reklama -peníze

Akcie obracajú dole. Trhy sa po dátach boja Fedu

Dáta z amerického trhu práce nám dodali trochu zložitý materiál na interpretáciu, keď čísla z firiem a z prieskumu v domácnostiach mieria proti sebe (viac v dnešnom komentári). Trhy na ne spočiatku reagovali s rozpakmi, ale nijako výrazne. Po otvorení na Wall Street si akcie vybrali smer dole.

Zdá sa, že hlavným dôvodom sú posilnené obavy z Fedu. Nie sú to pritom obavy z jeho uťahovania v nadväznosti na silné oživenie, ale naopak obavy, že Fed bude politiku uťahovať napriek slabšiemu oživeniu. To by pochopiteľne bola tá horšia možnosť. Ak oživenie skutočne rýchlejšie uvadá, asi ukážu až ďalšie štatistiky. V prípade Fedu však predpokladáme, že zostane na ceste k rýchlejšiemu rušeniu QE a zdvíhaniu sadzieb, na ktorú ho nedávno naviedol predseda Powell. Tento smer následne podporili aj ďalší bankári a pred zasadnutím 15. decembra by bolo príliš politicky ťažké stáčať kormidlo späť.

Z hlavných trhov to schytáva najviac Nasdaq (-1,5 pct). S&P 500 a AEX klesajú o 0,6 pct, DAX a CAC 40 sú dole o 0,4 pct, zatiaľ čo FTSE 100 sa stále snaží hájiť včerajšie úrovne. Výnosy po dátach niekoľkokrát zmenili smer. V USA sú krátke splatnosti mierne vyššie, dlhšie naopak nižšie ako včera. V Európe je vývoj zmiešaný pri malých posunoch výnosov. Eurodolár prehlbuje svoj pokles a kurz sa dostáva na 1,1270. Zlato je za dnešok +0,4 pct, ropa slušne vyrástla o 3,7 percenta aj napriek prísľubu ďalšieho navýšenia ťažby OPEC+. Pre korunu bol záver týždňa nevýrazný, keď zľahka stratila proti silnejúcemu doláru, zatiaľ čo si mierne polepšila k euru.

Related Articles

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat