- Reklama -peníze

Blackrock o zelených investíciách. A ich odolnosť počas prepadu trhu

Emily Woodland stojí na čele divízie „udržateľných“ investícií v spoločnosti BlackRock a na Bloomberg Markets vysvetľovala, kam sa firma v tejto oblasti konkrétne zameriava. Jej klienti kladú na prvé miesto alternatívy k tradičným energetickým zdrojom, ktorými sú fosílne palivá. Ide teda o obnoviteľné energie, nové zdroje palív, ale aj o uskladnenie energie a infraštruktúru, ktoré sú spojené s posunom k ​​novému energetickému modelu. Druhou významnou oblasťou je potom doprava.

Svet sa podľa expertky posúva k nízkoemisnej doprave a autonómii. Teda k samoriadiacim dopravným prostriedkom. Všetky tieto zmeny budú vyžadovať veľký objem investícií, a to nielen na úrovni automobiliek a výrobcov batérií, ale v celej výrobnej vertikále. A v neposlednom rade sa Blackrock zaujíma o širšie trendy v spoločnosti a ekonomike, ktoré s udržateľnosťou tiež súvisia. Príkladom môže byť napríklad sektor vzdelávania.

Rozvíjajúce sa krajiny budú podľa expertky na nadchádzajúce zmeny potrebovať ročne kapitál vo výške okolo bilióna dolárov ročne. Ten im môžu poskytnúť vyspelé krajiny s dostatkom kapitálu, významnú úlohu tu bude hrať spolupráca medzi súkromným a verejným sektorom. Z celosvetového hľadiska potom bude rozhodujúci vývoj v Indii a Číne. Woodland si myslí, že práve tá potiahne technologický rozvoj v oblasti obnoviteľných zdrojov a zmien v energetike a súvisiacich odvetviach.

Náskok Číny je v niektorých oblastiach zrejmý už teraz, platí to napríklad o elektromobilite. Ambiciózne plány teraz oznámila aj India a to so sebou podľa Blackrocku prinesie „masívne investičné príležitosti v energetickej infraštruktúre“. Bloomberg k diskusii pridal nasledujúci graf, ktorý ukazuje vývoj objemu vydávaných „zelených“ dlhopisov. Teda obligácií, ktoré by mali financovať projekty s pozitívnym environmentálnym dopadom. Počas prvej polovice tohto roku boli podľa grafu vydané zelené dlhopisy v takmer rovnakom objeme ako v roku 2020:

ESG investície boli tiež témou analýzy prezentovanej na stránkach VoxEU. Rui Albuquerque, Yrjo Koskinen a Raffaele Santioni analyzovali vývoj počas prepadu trhu v roku 2020 a zistili, že ho stabilizovali fondy, ktoré sa orientujú na ESG a majú vysoký ESG rating. A dáta ukazujú tiež to, že v tomto období panoval väčší záujem o ESG akcie, a to aj zo strany fondov, ktoré sa neprezentujú ako ESG.

Related Articles

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat