- Reklama -peníze

Ak už ste sa rozhodli, že chcete bývať vo svojom vlastnom dome. Je nutné na samom začiatku urobiť veľké rozhodnutie.

Musíte sa rozhodnúť, či si kúpite dom postavený alebo postavíte nový. Pri novom dome je potom nutné ešte jedno rozhodnutie, svojpomocne alebo výstavba na kľúč? V našom článku vám predstavíme pre a proti obom variantom a možno vám pomôžeme s rozhodovaním.

Variant kúpiť postavený dom
Jedna z variant, ktorá sa ponúka, keď sa rozhodnete kúpiť vlastný dom je kúpiť dom už postavený. Nemusíte sa tak starať o žiadne starosti spojené s výstavbou a môžete sa prakticky okamžite nasťahovať. Avšak veľkou nevýhodou je, že dom už je hotový, miestnosti sú dané a celkové dispozičné riešenie je nemenné.

Ponúkajú sa tak dve možnosti, nechať dom tak, ako je, alebo zvoliť rekonštrukciu. Tá však oddiali sťahovanie a vyžaduje si stavebné práce, administratívu a ďalšie činnosti, ktoré je potrebné zariadiť a vyriešiť. Výsledkom je však dom vašich snov s dispozíciami, ktoré ste chceli.

Výstavba svojpomocne
Hlavným argumentom pre variant stavby svojpomocne je výrazne nižšia cena ako pri výstavbe „na kľúč“. Avšak je potrebné dodať, že ušetríte, pokiaľ toho zvládnete čo najviac sami. Takže ak ste skúsený remeselník, môžete za niektoré práce ušetriť. Avšak stavať dom nie je ako postaviť plot alebo chodník.

Pri zariaďovaní výstavby domu nejde iba o stavebné práce, ale aj o pomerne zložitú administratívu. Je potrebné zariadiť celý rad povolení, projektovú dokumentáciu a pod. To všetko vyžaduje veľa času a tiež trpezlivosti.

Výhodami výstavby svojpomocne je tiež rozhodne prehľad nad všetkým, čo sa na stavbe deje. Majiteľ si tak môže sám vybrať kvalitný materiál, kontrolovať jednotlivé etapy výstavby a tiež môže výstavbu kedykoľvek zastaviť, pokiaľ mu práve dochádzajú financie a začať opäť stavať až financie získa.

Výber firmy a pozor na zmluvu
Výstavba rodinných domov na kľúč predstavuje kompletne dodávateľsky realizovanú stavbu, ktorá prináša množstvo výhod. prvou najväčším argumentom je, že stavba je vykonaná odborne. Všetky práce sú koordinované, doba výstavby sa tak výrazne skracuje a navyše na dom postavený odbornou firmou sa vzťahuje záručná lehota za možné vzniknuté vady.

Pri výstavbe „na kľúč“ je zásadný správny výber stavebnej firmy. Je potrebné vedieť, že je firma skúsená, má za sebou spokojných zákazníkov, aká je jej štruktúra, schopnosti, finančné zázemie a ako firma funguje. Čo nesmiete podceniť je informácia čo všetko obsahuje cena za výstavbu. Je vždy dôležité, či sa jedná o cenu konečnú vrátane dane alebo nie.

Keď sme pri tej cene, je dôležité vedieť, ako sa účtujú viacpráce. Tie je vždy dôležité riešiť písomnými dodatkami k zmluve a musia mať presne dohodnutú cenu. Rovnako je dôležité mať v zmluve stanovené termíny a výšku splátok. Čo v zmluve nesmie chýbať sú obojstranné pokuty. To znamená pokuty za nesplnenie termínu realizácie zo strany firmy alebo aj pokuta za neskorú úhradu zo strany klienta. Zmluvu nechajte skontrolovať právnikom a taktiež si na výbere stavebnej firmy dajte záležať.

7+1 dôvod, prečo stavať “na kľúč”

  1. stanovené záruky
  2. termín dokončenia stavby je pevne daný
  3. rýchlejšia výstavba
  4. firmy nakupujú materiál výhodnejšie
  5. dosiahnutie parametrov vyhovujúcich nárokom na úsporu energií
  6. okamžité riešenie problémov, vád a nedostatkov
  7. firma postupuje podľa osvedčeného konštrukčného systému, má tak „vychytané“
    všetky detaily

A aká je výhoda +1? Máte všetko bez práce. Najväčšou výhodou pri výstavbe rodinného domu „na kľúč“ je, že sa nemusíte o nič starať. Všetko zadáte firme a potom sa len jazdíte pozerať na stavbu, ako postupuje. Nemusíte tráviť každé popoludnie na stavbe, jazdením pre materiál a zháňaním remeselníkov. Čas investovaný do výstavby môžete venovať rodine a ušetriť si tak fyzické aj psychické sily.


Stále nie ste rozhodnutý aký vybrať nábytok alebo dekorácie? V Bevedo magazíne sa pozrite na články a nájdite inšpiráciu.


Related Articles

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat