- Reklama -peníze

Termovízie sa uplatní nielen pri hľadaní osôb

Termovízie predstavuje technológiu, ktorú pozná širšiu verejnosť hlavne z novinových titulkov oznamujúcich pátranie po hľadaných osobách. Má ale oveľa širšie možnosti uplatnenia.


Na čo slúži termovízie

Termovízie je zariadenie ktoré nachádza využitie okrem bezpečnostných zložiek aj primárne pri love, v poľovníctve alebo v priemysle. Svoje nezastupiteľné miesto má tiež v medicíne aj vo výskumných aplikáciách a vo vede.


Využíva princíp tzv. termografie. Čo je metóda, ktorá môže zviditeľniť infračervené spektrum, ktoré je pre ľudské oko inak neviditeľné. Ide o nie nový princíp, súvislosť medzi teplotou telesa a intenzitou ním vyžarovaného infračerveného žiarenia prvýkrát objavil už v roku 1900 nemecký fyzik Max Karl Ernst Ludwig Planc, laureát Nobelovej ceny.


Ide teda o zariadenie umožňujúce zobrazovať vyžarovanie tepla predmetov a živých organizmov v pásme každodenných teplôt. Tento prístroj dokáže poskytnúť zreteľný obraz v zlých podmienkach, ako je ako je tma, hmla, dym, sneženie či prach.


V čom tkvie výhody termovízie

Ono žiarenie dokáže vydávať akékoľvek teleso teplejšie ako absolútna nula, teda -273,15 ° C = 0 K. Čo sú prakticky všetky reálne telesá na Zemi. Čím väčšiu teplotu objekt má, tým je žiarenie intenzívnejšie. Takto vzniknutý obraz sa nazýva termovízny, tiež termogram.


V porovnaní s nočným videním je termokamera schopná účinne pracovať aj v tme a nepotrebuje žiadny prísvit. Výhodou termovízie je tiež to, že pracuje bezkontaktne a nedeštruktívne.


Je tiež veľmi presná, povrchovú teplotu telies vie zistiť s presnosťou menej ako 0,1 ° C v bodoch po celej snímke. Tento mechanizmus sa využíva pri zisťovaní energetickej náročnosti budov a na kontrolu a odhaľovanie tepelných strát pri stavbách.


Termovíziou ponúka súčasný trh širokú škálu. Podobne ako pri iných zariadeniach záleží na niektorých najdôležitejších parametroch. Predovšetkým je to obnovovacia frekvencia obrazu, ďalej rozlíšenie, tiež detekčná vzdialenosť, veľkosť objektívu a kalibračné režimy.

Related Articles

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat