- Reklama -peníze

Fotografie ako od profesionála? Nesmie vám chýbať stabilizátor

Stabilizátor je dôležitý doplnok fotoaparátu alebo kamery. Na čo slúži a prečo sa ho jednoznačne oplatí mať?

Čo je to stabilizátor


Všeobecne sa pojmom stabilizátor označuje zariadenie so zabudovaným gyroskopom a sústavou elektromotorov. Každý elektromotor potom má za úlohu vyvažovať uchytené zariadenie v jednej z dvoch alebo troch osí.


Stabilizátor je doplnok, ktorý sa tak primárne používa na eliminovanie neostrostí, ktoré vplyvom pohybu môžu vzniknúť na snímke alebo na videu. Slúži pri fotografovaní digitálnym fotoaparátom, natáčaní kamerou a akčnou kamerou.
Ale používa sa aj pri zachytávaní záberov bežným mobilným telefónom. Bez špeciálneho zariadenia, ktoré sa tiež nazýva gimball, sa nezaobídete aj napriek tomu, že súčasné telefóny už bývajú vybavené elektronickou či optickú stabilizáciu.


Stabilizátory sa delia na niekoľko základných typov:


• steadicamy, flycamy
• ručné stabilizátory
• stabilizátory pre smatphony
• gymbally


Táto rozmanitosť je daná technologickým vývojom a pre užívateľov má jeden nadmieru priaznivý vplyv: Môžete si vybrať podľa svojich potrieb aj finančných možností. Stabilizátory sa stali kategóriou tovaru, ktorá je aj pre bežného spotrebiteľa už cenovo veľmi dobre dostupná.


Ako sa od seba líšia jednotlivé typy stabilizátorov


Jednotlivé typy zariadení sa odlišujú podľa toho, na akom princípe pracujú a tiež podľa toho, ku ktorému zariadeniu sú konkrétne predurčené. Práve výber konkrétneho zariadenia je dôležitým rozhodujúcim kritériom na nákup stabilizátora.


Väčšina ľudí ho bude chcieť využiť skôr k mobilnému telefónu, čo podmieňuje voľbu malého a kompaktného modelu. Tieto verzie sú väčšinou schopné stabilizácie v dvoch alebo troch osiach. Podobné riešenie je možné pripojiť okrem telefónu aj k akčnej kamere, a to pomocou Bluetooth.


Všeobecne by tak dôležitými kritériami mala byť jednak hmotnosť celého stabilizátora a tiež životnosť batérie. Okrem toho môže konkrétny výrobok ponúknuť aj množstvo ďalších funkcií, Typicky si môžete vybrať zo širokej škály režimov natáčania, ako je napríklad časozberné fotografovanie, sledovanie objektu, rozpoznávanie tvárí, panoramatické snímky či efekty.

Related Articles

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat