- Reklama -peníze

Súčasné trhové prostredie je podľa pravej ruky Warrena Buffeta „ešte šialenejšie“ ako dotcom bublina

Pravá ruka Warrena Buffetta, Charlie Munger z Berkshire Hathaway, na piatkovej konferencii v Austrálii povedal, že trhy sú miestami divoko nadhodnotené a že súčasné prostredie je „ešte šialenejšie“ ako počas dotcom bubliny na konci 90. rokov, ktorá následne praskla.

„Považujem túto éru za ešte šialenejšiu ako dotcom éru,“ povedal 97-ročný Munger na Sohn konferencii v Sydney, uviedol The Australian Financial Review. Na konferencii mal reč po tom, čo hotovosť Berkshire dosiahla v treťom štvrťroku nové výšiny v objeme 149,2 miliardy dolárov.

Munger tiež povedal, že by si prial, aby kryptomeny neexistovali, a pochválil Čínu, že prijala opatrenia na zákaz ich používania, uvádza tiež AFR. „Prial by som si, aby neboli nikdy vynájdené,“ vyjadril sa Munger. „A znovu obdivujem Číňanov, myslím, že sa rozhodli správne, že ich jednoducho zakázali. V mojej krajine sa anglicky hovoriaca civilizácia rozhodla zle, ja jednoducho nemôžem vystáť účasť na týchto šialených boomoch, či tak alebo onak.“

Index S&P 500 sa od svojho pandemického minima v marci minulého roka viac ako zdvojnásobil, zatiaľ čo bitcoin vzrástol o viac ako 1000 %. Podľa údajov Bank of America a EPFR Global naliali investori v roku 2021 do akciových fondov takmer 900 miliárd dolárov, čo je viac ako celková suma za posledných 19 rokov.

Valuácia akciového trhu v USA je teraz vyššia ako pred prepadom počas zdravotnej krízy a investori sú už nervózni. Prudká inflácia núti centrálne banky sprísňovať menovú politiku a hrozí utiahnutím likvidity, ktorá našponovala širokú škálu aktív.

Skúsený investor sa tiež vyjadril ku globálnym vzťahom Číny a vyzval Austráliu, aby zohrala úlohu mosta pri prekonávaní rozdielov medzi týmto ázijským národom a USA. „Myslím, že Austrália so svojou hlbokou angažovanosťou v Číne môže byť v konštruktívnej pozícii. Austrália môže povzbudiť USA a Čínu, aby boli rozumnejšie,“ dodal.

Tiež uviedol, že je optimistický ohľadom obnoviteľnej energie. „Veľmi sa mi páči, že rýchlo znižujeme spaľovanie uhlia a spaľovanie benzínu a nafty,“ povedal. „Myslím, že je to pre svet rozumná vec a bolo by to múdre, aj keby tu žiadne globálne otepľovanie nebolo.“

Related Articles

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat