- Reklama -peníze

Ako lokalizovať únik vody?

Naučte sa odhaliť zákerné úniky vo vašom dome a na vašom pozemku, aby ste predišli materiálnym škodám a plytvaniu. Voda je pre ľudí úplne nevyhnutná. No ak sa vymkne spod kontroly, rýchlo sa môže stať našim nepriateľom. Únik vody je, bohužiaľ, celkom bežný, a to aj v novších domoch.  

Únik vody môže mať katastrofálne následky. Môže poškodiť omietky, stabilitu domu alebo aj oplotenie z dreva (ak voda uniká v exteriéri). Nie všetky prípady sú zjavné, v skutočnosti môžu byť dosť nenápadné, preto je dôležité vedieť ako ich odhaliť čo najskôr. 

více v článku...

Monitorovanie účtu za vodu

Mesačné účty za vodu sú pomerne predvídateľné, takže ak vám príde nezvyčajne vysoký – a vy ste nepoužívali nadmerné množstvo vody – môže ísť o únik. Aj kvapkajúci kohútik môže spôsobiť stratu až 30 000 litrov vody ročne. Takže sledovanie účtu za vodu je rozumný a aktívny postup ako predísť problému.

Sledujte vodomer

Ak máte podozrenie, že uniká voda, sledovanie domáceho vodomeru vám dá jednoznačnú odpoveď. Vodomer sa často nachádza pod krytom šachty v blízkosti ulice, na bočnej alebo zadnej strane domu alebo v blízkosti miesta, kde do domu vstupuje vodovodné potrubie. Pri monitorovaní vodomeru postupujte podľa nasledujúcich krokov:

Zatvorte všetky vodovodné kohútiky v dome a uistite sa, že práčka a umývačka riadu nie sú zapnuté. Skontrolujte vodomer a zapíšte si čísla, ktoré vidíte. O hodinu sa vráťte a skontrolujte to znova. Ak sa čísla zmenili, niekde došlo k úniku vody.

Lokalizácia úniku vody – ak chcete zistiť, či je únik vody v dome alebo vonku, vypnite uzatvárací ventil na hlavnom vodovodnom potrubí vášho domu. Ten sa nachádza buď v pivnici, alebo v technickej miestnosti. Skontrolujte vodomer, zapíšte si čísla a počkajte ďalšiu hodinu. Ak sa čísla nezmenili, pri opätovnej kontrole zistíte, že voda uniká vo vnútri vášho domu. Ak sa čísla zmenili, voda uniká z potrubia vonku.

Skontrolujte úniky v interiéri

Ak test vodomeru naznačuje únik vody vo vnútri domu, skontrolujte skrinky pod umývadlami v kuchyni a kúpeľni a uistite sa, že sú suché. Tiež sa pozrite na kaluže okolo dna vane, toalety a sprchy, pod ohrievačom vody, umývačkou riadu a práčkou. Ak nájdete nejaké kaluže, zatvorte ventil prívodu vody k danému zariadeniu a zavolajte inštalatéra.

Zostaňte v strehu a sledujte známky úniku

Zmenu farby stien. Môže to znamenať, že voda uniká a presakuje cez stenu. Škvrny od vody na stropoch a stenách majú zvyčajne žltkastú alebo hnedastú farbu.

Vypuklé tapety sú indikátorom toho, že je stena mokrá a tapeta už pevne nedrží.

Zatuchnutý zápach. Pretrvávajúci únik poskytuje časom ideálne vlhké prostredie na rast plesní. V niektorých prípadoch si môžete všimnúť čierne škvrny na vonkajšej strane steny, ale často pleseň rastie vo vnútri steny, kde ju nevidíte, takže zatuchnutý zápach je jediný indikátor.

Buďte pripravení na všetko a kúpte si jednorazové pracovné rukavice od firmy Odevy pracovné už dnes.

Zdroje: uploading.sk, bobvila.com, elements.envato.com

Related Articles

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat