- Reklama -peníze

Príslušenstvo pre váš vinič

Vinič má svoju tradíciu už tisícky rokov. Je to uznávaná kultúrna rastlina, ktorá nás obohacuje nielen materiálne, ale aj duševne. Vinohradnícke práce učia svojho pestovateľa trpezlivosti, pokory a neraz aj skromnej radosti. Dnes sa na vinohradníctvo zameriame vo veľkom, presnejšie vyberáme funkčné príslušenstvo pre zdarnú úrodu.

více v článku...

Čo je hlavnou oporou pre vinič?

Oporné konštrukcie sú také dôležité, ako dlho chceme mať ucelené vinohradníctvo bez výrazných zásahov. Dobrá vinohradnícka konštrukcia vydrží desiatky rokov, avšak vyžaduje si kvalitný materiál a zručnosť pri zakladaní. Nevyhnutné pre vinohradnícku opornú konštrukciu je vytvoriť telo z vodorovných drôtov dobre uchytených na základných stĺpikoch.

Rozhodujúcim kritériom je pritom kvalita materiálu. Zatiaľ čo starší vinohradníci nedajú dopustiť na železobetón, moderný vinohrad volá po kovových a oceľových stĺpikoch.

Aké príslušenstvo rozlišujeme v opornej konštrukcii?

Pre vinohrad je síce oceľový stĺpik so zinkovou povrchovou úpravou a napínací drôt základnou stavebnou jednotkou, ale nie jedinou. V opornej konštrukcii bližšie rozlišujeme tzv. koncové stĺpiky na začiatku a na konci radu. Na takúto inštaláciu sa vzťahujú špeciálne požiadavky a na to logicky nadväzuje aj užší výber príslušenstva. Nielen vo vinohradníctve, ale aj v mnohých poľnohospodárskych odvetviach sa pri zakladaní oporných konštrukcií stretávame so sadou kotiev pre fixáciu. Lanká a spojky tak umožňujú precízne ukotvenie rohových a koncových stĺpikov oplotenia.

Viete, že po dobre založenej opornej konštrukcii treba aplikovať vyväzovací materiálpre zdarný rast a plodivosť viniča? Je to ale ďalší proces v slede, ktorý odštartujú jarné práce vo vinohrade spojené s rezom viniča. Ďalším krokom je samotné vyviazanie, prichytávanie výhonkov o opornú konštrukciu.

Vyväzovanie by malo pozostávať zo silných a odolných materiálov. Najviac sa odporúčajú viazacie drôtiky. Nie je to ale žiadnym pravidlom, keďže v mnohých vinohradoch si roky vystačia aj s bužírkou alebo páskou.

Náradie a postrekovače – bez nich chod vinohradníctva len ťažko zabezpečiť

Medzi vinohradníckym náradím nachádzame klasické ručné verzus elektrické a pneumatické pomôcky. Najmä naše sezónne práce nepôjdu tak ľahko bez použitia nožníc, nožíkov a ručných pílok. Taktiež dbáme aj na ich údržbu. Investujeme do kvalitných brúsnych pomôcok a do príslušenstva na premazávanie súčiastok.

Občas si ale práce vo vinohrade vyžadujú efektívnejšie a výkonnejšie zariadenia. Môže to vyplývať z dispozičných možností, zo sezónnych kritérií alebo nás jednoducho tlačí čas. Vtedy nahrádzame ručnú elektrickou výbavou, ktorá nám zabezpečí maximum práce pri minimálnych nákladoch na energie. To isté platí aj pre vinohradnícke postrekovače a aplikátory. Nároky sa tak znásobili, že dnes si okrem základného ručného a chrbtového príslušenstva dokupujeme teleskopické, resp. predĺženie s tryskou a sadu pomôcok pre lepšiu manipuláciu so zariadením.

Related Articles

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat