Batérie nie sú užitočným pomocníkom iba v domácnosti, ale dokážu uľahčiť život aj záhradkárom. A to či už priamo v záhradnej technike a vybavení, alebo vo svietidlách a rôznych zabezpečovacích systémoch. Viete ale ako si vybrať čo možno najlepšie? Ak sa o tom chcete dozvedieť viac, prečítajte si náš článok.
Podľa čoho vyberáme batérie?
Z hľadiska ekológie sú určite najlepšie nabíjacie batérie. Klasické nenabíjacie batérie sa totiž kvôli ich vysokému obsahu toxických látok musia likvidovať iba v špeciálnych zberných nádobách. Samozrejme, svoje tu zohráva aj cena tohto typu batérií. No nie vždy je to tak jednoduché. Niekedy je výhodnejšie dať prednosť práve im.
Vo všeobecnosti môžeme povedať, že alkalický článok batérie je elektrochemický článok, ktorý je založený na chemickej reakcii medzi zinkom a uhlíkom. A to za prítomnosti alkalického elektrolytu (alkalický gél hydroxidu draselného).
Veľkou prednosťou alkalického článku batérie je vysoká kapacita a dobrá životnosť. Z toho dôvodu sa hodia predovšetkým do zariadení náročnejších na odber energie a na nárazové odbery. Ich ďalšou výhodou je, že majú veľmi malú samovybíjaciu schopnosť. Preto je z nich možné odoberať malé množstvá prúdu, a to po dlhší čas (hodinky, zálohovacie batérie…).
Preto ako prvé na čo treba pri výbere batérií pamätať, je účel a spôsob použitia batérie. Rovnako dôležité sú však aj parametre batérie. Najdôležitejšie sú nasledovné:
- Kapacita – udáva sa v mAh.
- Napätie – udáva sa vo voltoch (V).
- Rozmer – udáva sa v milimetroch. Napríklad 14,9 x 50 mm (tužková batéria), 10,5 x 44,5 mm (mikrotužková batéria), 11,6 x 5,4 mm (gombíková batéria)…
Nabíjacie batérie sú ideálne do zariadení, ktoré sa používajú pravidelne a intenzívne. Čiže do takých, ktoré spotrebujú viac elektrickej energie. Napríklad aj do záhradnej techniky, či ako batérie do AKU náradia. Pochopiteľne, ich ďalšou prednosťou je, že ich nemusíte stále dokupovať a tie staré vyhadzovať.
Hľadáte zdroj energie pre zabezpečenie vašej záhrady? V tom prípade je ideálnym riešením olovená 12V batéria. Ide o gélový hermeticky uzatvorený a bezúdržbový trakčný akumulátor. Jeho konštrukcia umožňuje akúkoľvek pracovnú polohu. Hodí sa napríklad pre napájanie sirén alarmu, ako záložný zdroj pre elektronický zabezpečovací systém, alebo v záložných svietidlách.
Akumulátorové batérie do záhradného vybavenia
Záhradnú techniku poháňanú akumulátorom môžete vziať prakticky kdekoľvek, pričom silou sa vyrovná jej elektrickou šnúrou viazaným alternatívam. Zvyčajne jadrom týchto zariadení sú výkonné lítium-iónové články a zosúladená elektronika. Tá umožňuje batériám vysokú efektivitu, slobodu a prirodzene i mobilitu v exteriéri.
Týmto spôsobom napájaná záhradná technika má aj tú výhodu, že je rýchlo pripravená na použitie. Čo je však dôležité, jednu batériu (18V či 36V) môžete použiť aj v ďalších zariadeniach ktoré patria do príslušnej rady.
Prirodzene, väčšinou máte k dispozícii aj technológiu, vďaka ktorej budete mať vždy prehľad o stave vymeniteľných batérií. Môžete si tak ľahko skontrolovať, ako dlho ešte daná batéria vydrží. V prípade vybitia batérie ju stačí jednoducho nabiť alebo použiť náhradnú.
Zohľadnite výkon batérie
Výkon batérie je treba zohľadniť najmä v súvislosti s rozlohou vašej záhrady. Napríklad výkon 18V batérie je určený pre menšie až stredne veľké domy a záhrady. Na jedno nabitie tohto typu batérie dokážete s kosačkou pokosiť približne 250 m2 trávnika. Avšak s výkonom 36V pokosíte na jedno nabitie až 550 m2 trávnatej plochy. Životnosť týchto batérií je okolo 1000 nabíjacích cyklov.
Skladovanie
Životnosť akumulátorov môžete predĺžiť nielen správnym nabíjaním, ale aj skladovaním. Samozrejmosťou je dodržiavanie základných bezpečnostných pravidiel a odporúčané pokyny údržby.
Prirodzene, ako všetky ostatné batérie, aj AKU batérie treba skladovať mimo dosahu detí a v čistom suchom prostredí. Ideálne v nejakom uzavretom priestore a oddelene od nabíjačky či zariadenia. A to v nepriepustnom obale a pri doporučenom teplotnom rozsahu.
Čo sa týka Li-Ion batérií, tie by sa nikdy nemali skladovať plne nabité, ale ani úplne vybité. V tomto smere je užitočná inovatívna technológia riadenia kapacity batérií, ktorá automaticky čiastočne vybije batériu na 70 %. A to za predpokladu, že kapacita batérie má viac ako 70 % a nepoužíva sa dlhšie ako 21 dní.
Vďaka tomuto môžete batériu bezpečne skladovať a zabezpečiť aj jej dlhú životnosť. Samozrejme, batérie do zariadení vyberajte iba na základe rovnakej napäťovej platformy. Batériu 18 V iba do zariadení 18 V batérií a 36 V batériu do zariadení 36 V.
Výhody
V prvom rade, AKU batérie majú dlhú výdrž a veľký výkon. Ich veľkou prednosťou je, že dokážu spojiť výkonnosť a dynamiku benzínových strojov s pohybovou nezávislosťou, či jednoduchým ovládaním. Nemusíte tak kupovať drahý benzín, ani ťahať za sebou kábel, ktorý často prekáža a pri práci obťažuje.
Záhradná technika a vybavenie, ktoré využívajú AKU batérie sú veľmi tiché a odpadá tu zložité štartovanie. Zapínajú sa okamžite a jednoducho stlačením jedného tlačidla. Na jedno nabitie dokážu pracovať v priemere 150 minút, pričom nevydávajú žiadne exhalácie a tým šetria životné prostredie.
Ani nabíjanie nie je problém. Ak vlastníte rýchlonabíjačku, tak vám postačí iba niekoľko desiatok minút. Čo je ale dôležitejšie, jednu batériu môžete použiť do viacerých zariadení. Pričom už dávno neplatí, že AKU zariadenia sú drahé.
Záver
Pri výbere batérií pre záhradnú techniku a vybavenie treba zvážiť nielen účel použitia, ale aj ich parametre. V poslednej dobe sa čoraz obľúbenejšími stávajú AKU batérie, ktoré sú šetrné voči životnému prostrediu a disponujú celým radom výhod.