- Reklama -peníze

3 hrady v okolí Žiliny, ktoré sa oplatí navštíviť

Žilina nie je možno taká populárna ako iné mestá na Slovensku, no skrýva v sebe veľa pekného. Žilina je krásna turistická destinácia, ktorá stojí za návštevu. Žilina poteší najmä milovníkov zámkov a hradov.  Je tu veľa jedinečných miest, ktoré môžete v tejto skrytej destinácii preskúmať.

Keďže všetky miesta nestihnete pozrieť za jeden deň, zarezervujte si ubytovanie Žilina a vyhraďte si čas na krásne miesta, ktoré toto mesto a jeho okolie ponúka.

Budatínsky hrad

Dominantou Žiliny je Budatínsky hrad so strategickou polohou na sútoku riek Váh a Kysuca. Začiatok výstavby kamenného hradu sa datuje do druhej polovice 13. storočia. Jeho najväčšou a najstaršou časťou je mohutná štvorposchodová valcová románska veža s prvkami ranogotickej architektúry, ktorá bola neskôr renesančne upravená. Napriek rekonštrukcii sú v Budatínskom hrade celoročne otvorené expozície, ktoré obsahujú exponáty zo zbierok Považského múzea – z oblasti drotárstva, prírodných vied (zoológia, botanika, geológia), histórie dopravy, archeológie a tiež histórie Žiliny a jej okolia. Ak by ste hľadali ubytovanie pri Budatínskom zámku, nájdete tu širokú ponuku, ktorú poskytujú apartmány Žilina, penzióny či hotely.

Lietavský hrad

Neďaleko Rajeckých Teplíc, južne od Žiliny, sa nachádza zrúcanina hradu Lietava. Je to jeden z najväčších a najnavštevovanejších hradov na Slovensku. Stredoveké hradisko zohralo významnú úlohu v dejinách severozápadného Slovenska. Hrad bol v stredoveku považovaný za nedobytný a jeho panstvo zahŕňalo široké i ďaleké okolie Rajeckej kotliny.

Hrad bol postavený začiatkom 14. storočia a jeho prvým známym majiteľom bol Matúš Čák Trenčiansky. Neskôr ho vlastnili rôzne šľachtické rody a po vymretí rodu Thurzovcov chátral. Ponúka atraktívny výhľad do širokého okolia.

Hrad Strečno

Nad obcou Strečno, na vápencovom brale vo výške približne 420 metrov stojí stredoveký hrad Strečno. Nachádza sa na ľavom brehu Váhu pri Žiline. Archeologické nálezy dokumentujú osídlenie hradného brala už v praveku.

Předchozí článek
Aké batérie použiť na záhradnú techniku a vybavenie
Další článek

Related Articles

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat