- Reklama -peníze

Víchrica, krupobitie ale aj kamienky dokážu doničiť vaše auto. Viete aké poistenie vás pred týmito škodami chráni?

So silou prírody sa porovnávať nemôžeme, no najhoršie je, že niekedy udrie aj v nečakaných chvíľach. Presne kvôli takýmto situáciám treba myslieť na poistenie auta, ktoré môže pomôcť pri náhrade škody spôsobenej práve vyčíňaním počasia.

Živelné pohromy môžu okrem nášho auta zničiť aj celý náš majetok behom len niekoľkých sekúnd. Spomínaná víchrica, krupobitie alebo kamienky sú preto ešte ľahkým odvarom, no aj tie vedia vaše auto výrazne poškodiť.

Práve z tohto dôvodu by ste si mali zabezpečiť poistenie auta proti vyčíňaniu počasia. Pri výbere konkrétneho poistenia sa však dôkladne zamerajte na to, čo všetko obsahuje a kryje a akú sumu vám daná poisťovňa v prípade škody uhradí.

Preverenie obsahu poistenia je dôležité najmä kvôli tomu, že niektoré poisťovne ponúkajú v rámci svojho poistenia náhradu škody spôsobenú víchricou alebo krupobitím, no škody spôsobené kamienkami vo svojej ponuke už nemajú.

Odporúčame vám preto si urobiť podrobný rešerš jednotlivých poisťovní a uzatvoriť si poistenie auta v tej, ktorej ponuka vám bude vyhovovať najviac. Myslite najmä na to, že toto poistenie uzatvárate pre seba, aby vám prípadné škody mal kto pokryť a nemuseli ste si ich platiť z vlastného vrecka.

více v článku...

Pomôžte aj vy svojmu autu

Víchrice a krupobitie prichádzajú niekedy v nečakaných chvíľach, no aj napriek tomu viete svojmu autu pomôcť aj vy. Výhodou pre vás je, ak žijete v dome alebo byte, ktorý má dostupnú garáž. V tejto situácií môžete jednoducho auto zaparkovať do nej a žiadne poškodenie vám tým pádom nehrozí.

V prípade kamienkov je to však druhá vec, pretože nim sa počas premávky vyhnúť nedá. Škodovej udalosti spôsobenej kamienkom môžete predísť len tým, že budete dodržiavať optimálnu vzdialenosť pred vami idúcim autom.

Väčšiu vzdialenosť dodržiavajte najmä v neupravených a prašných cestách, na ktorých sa nachádza popri krajnici veľké množstvo kamienkov. Táto situácia nastáva prevažne aj po zime, kedy sa topí sneh a z neho sa začína ukazovať štrk, ktorým počas zimy cestári posypávali všetky vozovky.

Dodržiavajte tieto zásady, pretože aj malý kamienok môže na vašom čelnom skle zanechať výrazné poškodenie. V niektorých prípadoch ho môže rozbiť aj celé, a to značí už naozaj vysokú škodu.

Náklady na opravu sa môžu vyšplhať až na stovky EUR, kvôli čomu je pre každého z nás dôležité práve poistenie auta, ktoré tieto škody kryje. Ktoré poistenie je však to pravé voči vyčíňaniu počasia?

Možnosti poistenia

Povinné zmluvné poistenie, alebo v skratke PZP, je už ako z názvu vyplýva, zo zákona povinné pre každého majiteľa a vodiča auta. Toto poistenie sa zameriava hlavne na náhradu škôd, ktoré svojím počínaním na vozovke zaviníte vy iným vodičom alebo ľuďom.

PZP vo svojej podstate nekryje škody spôsobené na vašom majetku, preto proti živelným pohromám vám samotné nepomôže. V tomto prípade vám preto odporúčame iný typ poistenia, ktorým je havarijné poistenie.

Havarijné poistenie predstavuje komplex poistení voči rôznym typom poškodenia na vašom aute. Dôležité je však pripomenúť, že havarijné poistenie je čisto dobrovoľné pre každého vodiča, preto musí naň každý myslieť sám.

V rámci havarijného poistenia ponúkajú jednotlivé subjekty napríklad poistenie proti havárii, vandalizmu, stretu so zverou alebo dokonca poškodenie jednotlivých súčiastok hlodavcami.

Väčšina poisťovní ponúka v rámci havarijného poistenia aj práve pripoistenie voči prírodným živlom, no niektoré ho ponúkajú aj zvlášť ako balíček poistenia. V tomto prípade ide o poistenie auta voči spomínanej víchrici, krupobitiu, ale dokonca aj proti záplavám, požiarom alebo zosuvom pôdy a lavínam.

V rámci poisťovne Union si tento druh poistenia môžete vybaviť aj online v priebehu niekoľkých minút. Vďaka tomu nemusíte ani navštíviť pobočku poisťovne a vaše auto si poistíte z pohodlia domova.

Related Articles

- Advertisement -pr článek

Mohlo by Vás zajímat